Beograd – GraÄ‘ani Srbije meseÄno uÅ¡tede oko 3.500 dinara. To je za 700 dinara manje nego pre dve godine, a za 1.100 dinara je lakÅ¡a kasica nego 2012. Od tog skromnog iznosa većina graÄ‘ana ne stavlja niÅ¡ta u banke, a tek poneka mrvica zavrÅ¡i na Å¡tednom raÄunu.
Pogledajte prosecnu platu u Srbiji
Sitno Å¡paraju najÄešće penzioneri, zavisno od primanja, a najmanje mladi, kojima uvek treba koji dinar viÅ¡e. Većina njih ne nosi novac u banke, već ga Äuvaju kod kuće. Najveće Å¡tediÅ¡e kod nas su gastarbajteri i ljudi koji zaraÄ‘uju daleko iznad proseka u Srbiji.
Ako se uporedimo sa komÅ¡ijama i Evropljanima, prema meseÄnoj Å¡tednji smo na dnu liste. Tako Hrvati stave sa strane 60 evra, Rumuni 41 evro, MaÄ‘ari 49, a Austrijanci 188 evra.
Podaci NBS ukazuju na to da su od poÄetka ove godine dinarski ulozi povećani sa 45,36 na 47,69 milijardi dinara, a u evrima za 34 milijarde dinara ili oko 270 miliona evra. Tako je na kraju juna ukupna Å¡tednja stanovniÅ¡tva dostigla 8,8 milijardi evra.
„ViÅ¡e zarade na Å¡tednji nema, a nema ni mnogo onih koji mogu da ulažu u banke, kao Å¡to je to bilo nekad“, kaže ÄorÄ‘e Äukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
„GraÄ‘anin sa proseÄnim primanjima teÅ¡ko Å¡ta može da uÅ¡tedi. Svako ostavi po hiljadu-dve dinara sa strane za nepredviÄ‘ene troÅ¡kove. NajviÅ¡e Å¡tede penzioneri, iako primaju najmanje. I ne za sebe, nego za decu, unuÄiće. Ali to su mali iznosi i nisu svakog meseca isti. Nekada niÅ¡ta ne pretekne da se uÅ¡tedi“.
Najviše je uloga po viđenju i na godinu dana kada su u pitanju i dinari i evri. Interesantno je da ima klijenata koji polažu svoj novac i na pet godina u devizama. Takvih uloga je oko 110 miliona evra, a preko 60 meseci nešto više od 10 miliona evra.
BogataÅ¡i svoju uÅ¡teÄ‘evinu Äuvaju u bankama, iako su vodeće banke drastiÄno smanjile kamate na Å¡tednju, a pojedine su i ukinule depozite u Å¡vajcarskim francima. Kamate na depozite mogu i dalje da padaju, ali ne mogu da preÄ‘u u minus, jer NBS smatra da za to nema razloga.
Banke su drastiÄno smanjile kamate na Å¡tednju. Tako je kamata na oroÄene dinare na godinu dana od 3,5 do Å¡est odsto, evre od 0,30 do 1,30 odsto, dolare od 0,70 do 1,50 odsto, britansku funtu od 0,70 do 1,40 odsto, franak od 0,90 do 1,35 odsto, rublju 1,35 do 3,75 odsto.
Jedna od vodećih banaka u Srbiji plaća manju kamatu na oroÄene evre nego za dolare i britansku funtu. Za evropsku valutu oroÄenu na 12 meseci daju 0,30 odsto, a za ameriÄku i ostrvsku valutu po 0,85 odsto. Neke banke, na primer, ne daju kamatu po viÄ‘enju na mesec dana, dok druge pružaju samo mrvicu od 0,01 odsto.
Minimalna zarada
Ukoliko neko položi 10.000 dinara na godinu dana sa kamatom od 3,5 odsto, zaradiće 350 dinara posle isteka oroÄenja, a ukoliko stavi 100 evra sa kamatom od 0,80 odsto dobiće 80 centi. Na to mora da plati porez od 15 odsto, tako da mu preostaje, odnosno zaradio je 68 centi za 12 meseci.
Za sve ostale informacije posetite www.ogledalofirme.com
S. MoravÄević / Novosti
Preuzeto sa Vaseljenska.com
Kada tražite kandidata za radno mesto u svojoj firmi, veoma Äesto u svojoj glavi imate odreÄ‘enu… Dalje...
U JablaniÄkom okrugu proseÄna zarada u junu ove godine iznosila je 35.062 dinara i veća… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.