U jeku nategnutih pregovora države Srbije, sindikata i poslodavaca o povećanju minimalne cene sata rada koja iznosi 121 dinar, ili manje od evra, lider Ujedinjenih granskih sindikata Sloga Željko Veselinović otkriva za "Vesti" da je srpski rad jeftiniji Äak i od sata rada u najnerazvijenijoj kineskoj regiji gde se zaradi 160
dinara ili 1,29 evra.
Srpsku bitku za poviÅ¡icu u rasponu od pet, pa do manje od deset centi, stižu joÅ¡ porazniji podaci da su poslednje merene majske proseÄne plate u Srbiji niže od meseÄnih zarada u svim bivÅ¡im jugoslovenskim republikama. PrednjaÄi Slovenija sa 1.022 evra, sledi Hrvatska sa 755, pa Crna Gora sa 489, a ispred Srbije su i BiH sa 424, i Makedonija Äiji je prosek 379 ili za dva evra viÅ¡i od srpskog.
Koliko je situacija jadna govori i poslednje istraživanje da je sat radnog vremena u javnim preduzećima koja listom posluju sa gubicima skoro Äetiri puta plaćeniji u odnosu na srpski privatni sektor.
StraÅ¡an podatak je da smo gori od najzaostalijih i da je situacija toliko loÅ¡a u privatnom sektoru koji, puneći budžet, nosi sistem države. NaÅ¡ sindikat je joÅ¡ 2009. godine tražio da odnos plata u javnom sektoru koji je bio jedan prema devet, odnosno minimalac 22.000 dinara (210 evra), a plate u državnom sektoru i 120.000 (1.200 evra), bude sveden na jedan prema pet. Uzalud, svaka vlast se pravila da nas ne Äuje - pojaÅ¡njava sindikalni lider.
Lekari i profesori u školama su, kaže, pali i ispod proseka, a teški gubitaši javna preduzeća Elektroprivreda Srbije imaju plate 80.000 do 100.000 dinara, kao i Srbija gas sa enormnim dugom i Telekom.
Ta javna preduzeća su meka za udomljenje partijskih kadrova, pa su zato i sistematizacije radnih mesta potpuno neuređene, izmišljena su neka radna mesta. Kada bi se malo dublje istražilo, videli bi da je više hiljada ljudi koji ne idu na posao, a primaju plate, da radnici rade, a vrh firme se baškari. Gomila savetnika, pomoćnika, zamenika sa ogromnim platama, negde ih ima i više od stotinu i takvi će potpuno urušiti državu - kaže Veselinović.
Pokazuje se, kako istiÄe naÅ¡ sagovornik, da niko ne namerava da reformiÅ¡e javni sektor iako on guta ogromne pare graÄ‘ana.
Partije se smenjuju na vlasti i to tako puÅ¡taju jer vrana vrani oÄi ne vadi - zakljuÄio je naÅ¡ sagovornik.
Preuzeto sa vesti-online
Minimalna cena radnog sata u Srbiji od 1. januara 2017. godine iznosiće 130 dinara. Dogovor koji je postignut… Dalje...
Naći posao u Srbiji ako nemate vezu, smatraju mnogi, ravno je Äudu. ViÅ¡e stotina hiljada ljudi… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.