NemaÄka vlada usvojila je novi zakon o useljavanju struÄne radne snage, kojim su ublaženi kriterijumi i podjednostavljene procedure za zapoÅ¡ljavanje u toj zemlji za radnike koji dolaze iz trećih zemalja, odnosno koji nisu ni nemaÄki državljani ni državljani EU.
Novi zakon (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) koji će omogućiti radnicima iz zemalja kao Å¡to su Srbija ili Bosna i Hecegovina da pronaÄ‘u posao u najjaÄoj evropskoj ekonomiji, donosi nekoliko znaÄajnih promena.
1. Svi su kvalifikovani radnici
Kako je navedeno na sajtu nemaÄke vlade, jedna od najznaÄajnih promena je to Å¡to će se prema novom zakonu izraz "kvalifikovani radnik" koristiti i za radnike sa visokom struÄnom spremom (fakultetskom diplomom) i za radnike sa nižim struÄnim kvalifikacijama, Å¡to će ovim drugima olakÅ¡ati put do posla.
2. Traženje posla i u NemaÄkoj
Bitna promena je i to Å¡to će radnici u buduće moći da uÄ‘u NemaÄku i pre nego Å¡to naÄ‘u posao, kao Å¡to je to do sada bio sluÄaj sa visokoobrazovanom radnom snagom. Kako navodi "Velt", novi zakon omogućava radnicima koji mogu da dokažu da imaju sredstava da se izdržavaju Å¡est meseci (odnosno da ne budu na teretu nemaÄke države) i osnovno znanje nemaÄkog da dobiju boraviÅ¡nu dozvolu. Posao bi trebalo da pronaÄ‘u tokom tih Å¡est meseci da bi im boraviÅ¡na dozvola bila produžena.
3. Priznavanje diploma
Bitan deo zakona je i "utvrÄ‘ivanje ekvivalentnosti kvalifikacija". Priznavanje stranih diploma do sada je bio težak proces, koji je Äesto bio teÅ¡ko ostvariv iz matiÄne zemlje radnika. Novi zakon to menja odredbom koja definiÅ¡e da u odreÄ‘enim okolnostima, radik može struÄnu spremu steÄenu u zemlji iz koje dolazi da dokaže nakon dolaska u NemaÄku.
To znaÄi da kvalifikovani stranci mogu da uÄ‘u u zemlju, možda Äak i poÄnu da rade, dok traje postupak priznavanja njihovih diploma i kvalifikacija. Radnici će moći da se prijave za stalni boravak ukoliko Äetiri godine konstantno imaju boraviÅ¡nu dozvolu, rade i plaćaju penzioni sistem najmanje 48 meseci. Ukoliko su profesionalne kvalifikacije stekli u NemaÄkoj, taj period je skraćen na tri godine. U zanimanjima u kojima postoji ozbiljan nedostatak kvalifikovane radne snage, kao Å¡to je IT ili usluge nege, ako je posao prihvacÌen, Äak nije ni potrebno dokazivanje kvalifikacija, piÅ¡e "Euroaktiv".
4. Neće biti potrebno dokazivati da Nemac nije želeo taj posao
ZnaÄajna razlika u odnosu na dosadaÅ¡nji zakon je to Å¡to nemaÄki poslodavci viÅ¡e neće morati da dokazuju da za mesto ponuÄ‘eno radniku imigrantu nije bilo mogucÌe pronacÌi odgovarajucÌeg kandidata iz NemaÄke ili EU. Ako radnik ima potrebnu kvalifikaciju i ugovor o radu, može da dobije posao bez obzira na poreklo drugih kandidata.
TakoÄ‘e, radnu vizu mogu da dobiju i radnici Äija zanimanja na spadaju u grupu traženih u NemaÄkoj.
5. Olakšavanje procedura
Kao bitna promena u zakonu, na sajtu se navodi da se ovim zakonom olakÅ¡ava ostanak radnika u NemaÄkoj u cilju doÅ¡kolovavanja i priznavanja struÄnih i profesionalnih kvalifikacija.
6. Radna dozvola iako je odbijen azil
Å to se tiÄe potražilaca azila, zakon predviÄ‘a privremenu dozvolu boravka i rada u trajanju od dve godine - takozvani "Beschäftigungsduldung". To znaÄi da ako potražilac azila ima posao, dve godine ne sme biti proteran iz NemaÄke. Ovo se odnosi na osobe kojima je azil odbijen, koje najmanje godinu dana imaju takozvani duldung, koji najmanje 18 meseci imaju regularan posao preko kojeg plaćaju porez i doprinose, i rade najmanje 35 sati nedeljno, navodi "DojÄe vele".
7. Kada zakon stupa na snagu?
Zakon stupa na snagu od 1. januara 2020. godine do kada će važiti postojeći zakon o zapoÅ¡ljavanju radnika iz inostranstva. Prethodno, zakon treba da proÄ‘e Bundestag. NemaÄkoj nedostaje 1,2 miliona radnika, prema podacima nemaÄkog Instituta za istraživanje tržiÅ¡ta rada.
*Ako te zanima kakve su plate kao i ostale tajne u firmama u Srbiji, preporuÄujemo da pogledaÅ¡ sledeće linkove:
Preuzeto sa blic.rs
Egzodus - reÄ je koja opisuje ono Å¡to će uslediti kada novi nemaÄki Zakon o useljavanju… Dalje...
Direktor Instituta za nuklearne nauke „VinÄa“ Milica MarÄeta Kaninski sprovela je novu sistematizaciju u ovoj… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.