Beograd – Ministar za rad, zapoÅ¡ljavanje, boraÄka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin potvrdio je da je u kompanijama „Jura†i „Geoks†bilo nepravilnosti, odnosno da se radnici nisu bez razloga žalili na ponaÅ¡anje rukovodstva tih stranih preduzetnika, ali i da u „Perutini Ptuj – Topiko†iz BaÄke Topole radnici koji su odbili poligraf nisu dobili otkaz pa samim tim Inspekcija rada tu nema Å¡ta da reaguje.
Pogledajte sta zaposleni misle o ove dve fabrike
Da su ga dobili, bilo bi posla za tu inspekciju, a ovako, oni koji su dobrovoljno pristali, bili su na tom detektoru, a oni koji nisu – ne snose posledice. Barem ne za sada.
On ne spori da je „Jura†2013. godine poklonila dva automobila Inspekciji rada, istiÄući da ne može da ulazi u motive „zaÅ¡to se to radilo pre nego to je preuzeo voÄ‘enje Ministarstva†i dodajući da je u njegovom mandatu sprovoÄ‘en zakon jer je ta kompanija u protekle dve godine imala viÅ¡e inspekcija nego otkako je doÅ¡la u Srbiju, i to uglavnom po prijavi radnika, većinom onih koji nisu viÅ¡e u radnom odnosu.
„Ne možemo pomoći nekome ko više nije u radnom odnosu“, naglasio je Vulin.
„Bilo je nepravilnosti u „Juriâ€, one su ispravljene, za to su Äak i kažnjeni. Kontrolisan je i „Geoksâ€, i to na osnovu prijave radnika iz proizvodnje, budući da je poslodavac organizovao prekovremeni rad viÅ¡e nego Å¡to zakon dozvoljava. Ta kompanija platila je taj prekovremeni rad, ali ju je Ministarstvo upozorilo na to da prekovremeni rad mora da bude organizovan u skladu sa zakonom. Svakako ćemo ponovo da proverimo, to je ono Å¡to možemo da radimo i Å¡to ćemo raditi.“
Sasvim je sigurno da su pomenute kompanije o kojima se poslednjih dana piÅ¡e u medijima samo mali deo onih koji ne poÅ¡tuju radniÄka prava, ali veliki problem leži upravo u tome Å¡to radnici zarad golog preživljavanja krÅ¡enje svojih, Äesto i ljudskih prava, ne prijavljuju već to Äine tek nakon Å¡to dobiju otkaz ili ga sami daju. U Ministarstvu rada ima Kancelarija za brze odgovore u kojoj zaposleni, za razliku od Inspekcije rada gde mora da se predstavi, može anonimno prijaviti probleme koje ima na radu. NaÄelnica Odeljenja za studijsko-analitiÄke poslove u Inspektoratu za rad Maja Ilić istiÄe da je dosadaÅ¡nja praksa pokazala da je oko 96 odsto radniÄkih prijava bilo opravdano, ali da je važno da radnici prijavljuju nepravilnosti dok su na radnom mestu.
„Obaveza je Inspektorata da reaguje na sve Å¡to Äuje, odnosno Å¡to mu se prijavi, da se proveravaju svi zahtevi koje su dostavili zaposleni i graÄ‘ani, kao i da se prelistava dnevna Å¡tampa da se vidi da li se neko obratio medijima“, kaže Maja Ilić.
„Neki radnici „Geoksa†se jesu anonimno žalili na mobing. Od poÄetka godine bile su Äetiri anonimne prijave iz te kompanije, ali su se one ticale neisplaćenog uvećanja zarada za prekovremeni rad, jedna prijava odnosila se na neodgovarajuće uslove rada, odnosno na poviÅ¡enu temperaturu u proizvodnim pogonima. Ona tvrdi da je Inspekcija rada postupila po svim ovim prijavama i preduzela odgovarajuće mere.“
Pod stalnim nadzorom
NaÄelnica Odeljenja za studijsko-analitiÄke poslove u Inspektoratu rada Maja Ilić objaÅ¡njava da je kompanija „Jura†od 2010. godine, kada je stigla u Srbiju, pod stalnim nadzorom, da su donoÅ¡ena reÅ¡enja koja su se ticala uslova rada, da ugovori o radu nisu sadržali sve elemente… Poslodavac je, tvrdi ona, postupao po nalozima Inspekcije, a i pored toga su inspektori rada protiv „Jure†podnosili zahteve za pokretanje prekrÅ¡ajnog postupka.
Poslodavci sve Äešće ugrožavaju prava zaposlenih. Uslovi rada Äesto potpuno nedostojni Äoveka NOÅ… Dalje...
U Srbiji je proseÄna neto plata isplaćena u junu ove godine iznosila 46.450 dinara, Å¡to… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.