Poslodavcima u Srbiji veći je problem kada zaposleni Äesto otvaraju bolovanja zbog bolesti dece, nego kada uzmu duže odsustvo, kao Å¡to je trudniÄko i porodiljsko bolovanje.
Ovo su rezultati prvog istraživanja u Srbiji na temu usklaÄ‘ivanja rada i roditeljstva, koje je uradila ministarka bez portfelja, prof. dr Slavice Äukić Dejanović, zadužene za demografiju i populacionu politiku.
Istraživanje je urađeno u skladu sa ciljevima Strategije za podsticaj rađanja, a "Blic" ekskluzivno prenosi jedan deo dobijenih rezultata.
InaÄe, razlog da se uradi prvo ovakvo ispitivanje na reprezentativnom uzorku, kažu u ministarstvu, jeste skeniranje i analiza situacije zarad realnog sagledavanja i razumevanja problema sa kojim se svakodnevno suoÄavaju zaposleni roditelji i poslodavci.
Upitnik je imao konkretna životna pitanja za poslodavce, zaposlene roditelje i buduće roditelje, a rezultati će biti pouzdana osnova za rad na izmenama i dopunama zakona u cilju definisanja novih mera i aktivnosti od znaÄaja za oblast usklaÄ‘ivanja rada i roditeljstva.
Ovo su neki od rezultata:
Poslodavci za slobodan dan za rođendan deteta
Ono do Äega se doÅ¡lo tokom istraživanja jeste da fleksibilno radno vreme joÅ¡ nije popularno za većinu poslodavaca, ali zato bi veliki broj njih (70,3 odsto) podržalo predlog da roditelji dobiju slobodan dan za detetetov roÄ‘endan i to dok maliÅ¡ani ne napune sedam godina.
Za razliku od poslodavaca, zaposleni smatraju da bi im fleksibilno radno vreme znaÄajno pomoglo u usklaÄ‘ivanju radnih i porodiÄnih obaveza.
Klizno radno vreme bi želela većina zaposlenih
Velika većina, oko 80 odsto, bi pri izboru novog posla dala prednost poslodavcu koji omogućava fleksibilni raspored radnog vremena, u šta spada klizno radno vreme, rad od kuće, preraspodela radnog vremena, izbor smena ukoliko je tako organizovan rad.
Ono Å¡to je ipak zanimljivo, od svih ponuÄ‘enih opcija, najpoželjniji vid fleksibilnog radnog vremena za najveći broj zaposlenih jeste klizno radno vreme. Ono bi, naime znaÄajno pomoglo roditeljima da lakÅ¡e organizuju svakodnevno odvoÄ‘enje dece u predÅ¡kolsku ustanovu i njihovo preuzimanje po isteku radnog vremena.
Ukoliko ste imali dobra ili losa iskustva sa poslodavcima, podelite ovde potpuno anonimno
Ovakvi rezultati proistekli su upravo i od podataka, koji su dobijeni, o Äuvanju dece, odnosno da li deca idu u vrtiće ili ne i ko ih Äuva dok su roditelji na poslu.
Baka i deka servis
Po tim podacima, 27 odsto zaposlenih roditelja nije upisalo decu u vrtić. U najvećem broju sluÄajeva, 44,4 odsto, tu decu Äuvaju bake i deke. Kod 25 odsto sluÄajeva jedan roditelj uopÅ¡te nije zaposlen, dok kod 21,5 odsto njih jedan roditlelj je na porodiljskom odsustvu. Samo 9 odsto roditelja plaća dadilje da im Äuvaju decu.
Upravo zbog toga, svaki drugi posodavac spreman je da u saradnji sa državom ili lokalnom samoupravom finansijski podrži osnivanje i rad predškolske ustanove.
Poreske olakšice za poslodavce
Ono na Äemu poslodavci žele da rade jeste da ukoliko bi postojale podsticajne mere od strane države za poslodavce koji aktivno sprovode mere u vezi sa usklaÄ‘ivanjem rada i roditeljstva, najveći broj njih bi se opredelilo za poreske olakÅ¡ice.
Na drugom mestu su ekonomsko-posticajne mere, a na trećem mestu su mere koje se odnose na medijsku promociju firme.
Istraživanje je obuhvatilo skoro 128.000 zaposlenih i 330 poslodavaca iz privatnog, javnog i finansijskog sektora.
Srbiju ove godine Äeka rekonstrukcija osnovnog i srednjeg obrazovanja, najviÅ¡e kroz reorganizaciju mreže Å¡kola, dok… Dalje...
Razlika izmeÄ‘u onih koji imaju najveću platu i onih koji najmanje zaraÄ‘uju biće manja, fakultetski… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.