Neplaćeni prekovremeni rad jedna je od mnogih boljki zaposlenih Å¡irom Srbije. Zato smo zavirili u Zakon o radu i evo malko viÅ¡e informacija o tome Å¡ta prekovremeni rad zapravo znaÄi, koliko Äasova nedeljno po Zakonu treba da radimo (a koliko neki od nas zaista rade?), i koliko treba da smo plaćeni za to? Hajde da vidimo.
Naime, u Zakonu o radu, prema Älanu 53. stoji da je zaposleni na zahtev poslodavca, dužan da radi duže od punog radnog vremena u sluÄaju viÅ¡e sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim sluÄajevima kada je neophodno da se u odreÄ‘enom roku zavrÅ¡i posao koji nije planiran (u daljem tekstu: prekovremeni rad).
Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam Äasova nedeljno.
Zaposleni ne može da radi duže od 12 Äasova dnevno ukljuÄujući i prekovremeni rad.
Prema Älanu 54. ovog Zakona, dežurstvo u zdravstvenim ustanovama, kao prekovremeni rad, ureÄ‘uje se posebnim zakonom.
MeÄ‘utim, kad priÄamo o prekovremenom radu, prvo je potrebno videti raspored radnog vremena.
Prema Zakonu o radu, stavu 5 Älanu 55. radna nedelja po pravilu traje pet radnih dana. Realnost? Ponekad drugaÄija.
Raspored radnog vremena u okviru radne nedelje utvrđuje poslodavac.
Radni dan, po pravilu, traje osam Äasova.
Poslodavac kod koga se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva – radnu nedelju i raspored radnog vremena može da organizuje na drugi naÄin.
Ako priroda posla i organizacija rada dozvoljava, poÄetak i zavrÅ¡etak radnog vremena može se utvrditi, odnosno ugovoriti u odreÄ‘enom vremenskom intervalu (klizno radno vreme).
Međutim ono što takođe piše u ovom zakonu jeste da je poslodavac dužan da nas obavesti o promeni radnog vremena ranije.
Prema Älanu 56. poslodavac je dužan da obavesti zaposlene o rasporedu i promeni rasporeda radnog vremena najmanje pet dana unapred, osim u sluÄaju uvoÄ‘enja prekovremenog rada.
Izuzetno poslodavac može da obavesti zaposlene o rasporedu i promeni rasporeda radnog vremena u kraćem roku od pet dana, ali ne kraćem od 48 Äasova unapred u sluÄaju potrebe posla usled nastupanja nepredviÄ‘enih okolnosti.
Kod poslodavca kod koga je rad organizovan u smenama ili to zahteva organizacija rada, puno ili nepuno radno vreme zaposlenog ne mora biti rasporeÄ‘eno jednako po radnim nedeljama, već se utvrÄ‘uje kao proseÄno nedeljno radno vreme na meseÄnom nivou.
Nadalje, u Zakonu se navodi da zaposleni može da radi najduže 12 Äasova dnevno, odnosno 48 Äasova nedeljno ukljuÄujući i prekovremeni rad a taj prekovremeni rad kako kaže Zakon o radu, prema Älanu 108. plaća se najmanje 26% od osnovice.
Ukoliko želite da podrobnije prouÄite Zakon o radu (osnovni korak u borbi protiv nepravde), možete to uraditi na sajtu Ministarstva za rad, zapoÅ¡ljavanje, boraÄka i socijalna pitanja.
Da li je tako u Vašoj firmi? Dođite i podelite sa nama vaše iskustvo na Ogledalo Firme
“Dobar dan! Da li ste vi Stefan?†“Da,ja sam.†“Zovem Vas u vezi… Dalje...
U narednih tri do pet godina moguće je napraviti potpuno novi sistem koeficijenata na osnovu kojeg bi se… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.