Poslednje zvaniÄne informacije pokazuju da Äak Äetvrtina svih migranata u NemaÄkoj dolazi sa Zapadnog Balkana. Da bi naÅ¡li svoje radno mesto u ovoj perspektivnoj zemlji radnici iz Srbije tragaju nekada i mesecima, a onda, prema reÄima pojedinih koji tamo rade, nisu plaćeni isto za isti posao kao Nemci. Da li je to stvarno tako ili su prava u ovoj zemlji jednaka, pitali smo ljude koji godinama rade u NemaÄkoj.
Analiza Savezne agencije za rad pokazala je da stranci koji imaju iste kvalifikacije i rade isti posao zaraÄ‘uju delimiÄno znatno manje. Tako, prema ovom istraživanju, pomoćni radnici Nemci primaju proseÄno 2.313 evra bruto, stranci pomoćni radnici zaraÄ‘uju u proseku 1.918 evra bruto, dok državljani Sirije, Avganistana, Iraka i ostalih zemalja koje su najveći potražioci azila u NemaÄkoj, primaju proseÄnu platu 1.647 evra bruto.
Statistika je jasna
Sa druge strane, analiza nije optimistiÄna ni kada je reÄ o struÄnjacima, akademski obrazovanim ljudima. Nemci zaraÄ‘uju meseÄno 5.333 evra, stranci 4.960 evra, dok potražioci azila zaraÄ‘uju oko 4.960 evra bruto.
Te razlike se najmanje primećuju kod onih koji obavljaju poslove sa najmanjim primanjima poput ÄistaÄa i ÄistaÄica. Nemci ÄistaÄi zaraÄ‘uju 1.765 evra bruto, stranci 1.761 evro, a azilanti 1.655 evra bruto.
MeÄ‘utim, ako se udaljimo od statistika, situacija na terenu je, bar prema reÄima naÅ¡ih radnika, neÅ¡to bolja.
"Mislim da ta priÄa nije baÅ¡ istinita. Bar ja nemam takvo iskustvo. Smatram da je zapravo sve stvar dogovora, odnosno kako se na poÄetku "pogodiÅ¡" sa Å¡efom. To nije bitno drugaÄije nego bilo gde kada tražite posao, uvek na poÄetku ugovarate svoje uslove" - objaÅ¡njava Nikola MiloÅ¡ević koji radi u Å tutgartu u jednoj fabrici.
Ako te zanima koliko se to radi u pojedinim kompanijama, kakve su plate kao i ostale tajne u firmama u Srbiji, preporuÄujemo da pogledaÅ¡ sledeće linkove:
Sa njim se donekle slaže i MiloÅ¡ K. koji radi u Minhenu kao graÄ‘evinski radnik. On objaÅ¡njava da u NemaÄkoj ima dosta firmi koje rade kao podizvoÄ‘aÄi odreÄ‘enih radova, takozvane zeit firme koje su registovane Äesto i u okvirima svoje zemlje. Tako, postoji dosta takvih kompanija koje su registrovane u Hrvatskoj, a traže i zapoÅ¡ljavaju radnike u NemaÄkoj.
Takvi poslovi su najbolji za poreÄ‘enje kada je reÄ o plati, jer neretko naÅ¡i ljudi upravo preko takvih firmi mogu posle dosta vremena da pronaÄ‘u željeni posao.
"Nisu velike razlike"
"Brat i ja smo se zaposlili kod podizvoÄ‘aÄa, a on je nakon nekog vremena preÅ¡ao kod Nemaca na isti posao. Iako svi misle da je plata veća kod Nemaca, razlike nisu baÅ¡ velike" - kaže MiloÅ¡ K. koji navodi da je plata kod Nemaca za taj fabriÄki posao 2.500 evra neto, a u podizvoÄ‘aÄkoj firmi 2.100 evra.
Ono Å¡to Äini tu razlliku zapravo je, prema njegovim reÄima, smeÅ¡taj - dok je on Nemcima uraÄunat u platu, onima koji rade kod podizvoÄ‘aÄa, sama firma plaća stan, pa nema potrebe za tim dodatkom na zaradu.
MeÄ‘u naÅ¡im ljudima najviÅ¡e zaraÄ‘uju vozaÄi, kako profesionalni koji voze kamione tako i oni u gradskom prevozu koji zaraÄ‘uju do 3.700 evra meseÄno za Äetiri radna dana u nedelji. Uslov je da imaju diplomu koja se dobija posle Å¡est meseci Å¡kole.
Dobro zaraÄ‘uju i medicinske sestre koje iz Srbije sve viÅ¡e odlaze u NemaÄku za platu od oko 2.300 evra. NeÅ¡to manje su plaćeni poslovi u poljoprivredi, graÄ‘evinarstvu, ugostiteljstvu...
Preuzeto sa blic.rs
Nedavno su nas iznenadili podaci da se Srbija naÅ¡la na prvom mestu po popularnosti internet frilensinga, te da… Dalje...
Anketa o prihodima i uslovima života (SILC) koja se kod nas sprovodi od 2013. godine dovela je do… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.