Istraživanje koje je uradio MMF pokazuje da će procenat radne snage u Srbiji pasti za 20 odsto, ako država ne povuÄe neke od sistemskih mera - ojaÄa prava radnika ili ako ne doÄ‘e do povećanja zarada kako u javnom tako i u privatnom sektoru.
Zemlje regiona suoÄiće se sa tim problemom u narednih trideset godina - to je poslednje upozorenje koje stiže iz MeÄ‘unarodnog monetarnog fonda, Äije istraživanje pokazuje da će svaki Äetvrti radnik u regionu "nestati" usled migracija ili zbog starenja.
Iako Srbija već sada ima migracije radnika, prema prognozama MMF-a, rizik koji sledi do 2050. će znatno poremetiti domaće tržište rada.
"Međunarodni monetarni fond je predvideo da će Bugarska, Letonija, Poljska i Ukrajina zabeležiti najveći pad radne snage i to veći od 30 odsto, u narednih 30 godina, dok bi u Srbiji radna snaga mogla da padne za 20 procenata. Ipak, iz MMF-a uveravaju da rešenja postoje, a samo neka koja navode su podizanje starosne granice za penzionisanje, ohrabrivanje žena i starijih radnika za ulazak na tržište rada i tehnološki napredak".
Da je scenario o kom govori MMF u potpunosti izvestan, za N1 kaže analitiÄarka Centra za istraživanje javnih politika Tanja Jakobi. Ona navodi da odliv radne snage sada nije prisutan samo u visokostruÄnom, već i kod srednjestruÄnog kadra. Veća prava radnika vidi kao jedno od reÅ¡enja.
"Jedan od razloga je slaba privreda, drugi razlog je Å¡to su kod nas uslovi rada takvi kakvi jesu - ljudi prosto ne žele da rade u ovakvim radnim odnosima gde se ne vodi raÄuna o pravima radnika i gde nemate dostojanstveni rad. Jedna od mera, ako gledamo sistemski, bila bi to da se poboljÅ¡a funkcija države u tom delu poÅ¡tovanja Zakona o radu, makar ovakvog kakav imamo, koji nije baÅ¡ dobar i na strani radnika", navodi Jakobi.
Ako te zanima koliko se to radi u pojedinim kompanijama, kakve su plate kao i ostale tajne u firmama u Srbiji, preporuÄujemo da pogledaÅ¡ sledeće linkove:
A da li bi, kako to MMF predlaže, podizanje starosne granice za penzionisanje u Srbiji ublažilo taj dramatiÄan pad radne snage? U Fiskalnom savetu smatraju da takav korak nije neophodan.
"Sa stanoviÅ¡ta održivosti penzionog sistema, sada nema potrebe za produžavanjem godina za odlazak u penziju. Mi smo svoj domaći zadatak obavili kada smo usvojili nove izmene i sada samo treba istrajati na donetim merama. S druge strane, moguća su podeÅ¡avanja u smislu fleksibilnosti, ali ne pod obavezno. To bi znaÄilo da graÄ‘ani nakon penzionisanja mogu da obavljaju dodatne poslove, naravno ukoliko to žele i ukoliko za njihovim radom postoji potreba", kaže Nikola Altiparmakov, Älan Fiskalnog saveta.
StruÄnjaci iz MMF-a navode da će zemlje centralne i istoÄne Evrope potencijalno uvoziti radnu snagu. Koliko je situacija alarmantna, govore i podaci da je Srbiju za skoro dve decenije napustilo oko 650.000 ljudi.
Preuzeto sa rs.n1info.com
Dragi poslodavci, Äast izuzecima... Koliko nas cenite, govori Äinjenica da nam u oglasima kao benefit nudite redovnu… Dalje...
Ubuduće će svi znati ime firme koja je dala OTKAZ TRUDINICI ILI PORODILJI Buduće majke i… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.