Mali privrednici u Srbiji žive u strahu od gubitka posla, klijenata i novca, iako Vlada tvrdi da niko neće propasti zbog vanrednih mera izazvanih korona virusom.
Vesna B. ima privatnu stomatološku ordinaciju u Beogradu od 1990. godine, koja je do nedavno radila bez neprilika - sve do izbijanja epidemije korona virusa.
Iako se od njene ordinacije izdržavaju tri porodice, Vesna se sada pridržava preporuke StomatoloÅ¡ke komore da ordinacije primaju samo hitne sluÄajeve.
„Ako želiš da budeš odgovoran prestani da radiš ili svedi rad na minimum, ali kako obezbediti dezinficijense? Kako preživeti?", kaže ona za BBC na srpskom. Stomatološka struka je među prvim na lestvici ugroženih profesija u ovoj epidemiji, tvrdi Vesna, dodajući da su i stomatolozi i pacijenti u riziku od zaraze.
U poslednjem dostupnom izveštaju Ministarstva privrede o malim i srednjim preduzećima i preduzetništvu, za 2017. godinu, navodi se da je 627.000 ljudi zaposleno u mikro i malim preduzećima.
Ako te zanima koliko se to radi u pojedinim kompanijama, kakve su plate kao i ostale tajne u firmama u Srbiji, preporuÄujemo da pogledaÅ¡ sledeće linkove:
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 20. marta na vanrednoj konferenciji za medije da „niko neće propasti ukoliko nekoliko nedelja bude slabije poslovao".
Ali neki ne dele njen entuzijazam.
Zatvorila radnju iz solidarnosti, ne veruje da će otvoriti
Sanja Hajdarpašić ima tekstilnu radnju u Subotici koja se bavi uvozom i prodajom tkanina duže od tri godine.
Kada je uvedeno vanredno stanje posao nije zatvoren u potpunosti - za poÄetak, skratili su radno vreme i pokuÅ¡ali da preusmere ljude da poruÄuju materijale onlajn ili telefonom.
Iako su zaposleni danima pre uvoÄ‘enja vanrednog stanja bili opremljeni maskama i rukavicama, Sanja kaže da su odluÄili da iz predostrožnosti zatvore radnju.
„To smo uradili kako bi se solidarisali i prikljuÄili akciji suzbijanja Å¡irenja virusa", kaže HajdarpaÅ¡ić za BBC na srpskom.
InaÄe u ovom periodu ona ima najviÅ¡e posla, jer promet raste kako dolazi sezona matura i svadbi.
Kako su zbog epidemije sva dešavanja otkazana, Sanjin promet je opao. Iako su pokušali da animiraju klijente raznim akcijama, ništa nije pokazalo rezultate.
„Ono što mi prodajemo nije osnovna niti neophodna roba, koju svako mora da ima kod kuće", kaže ona.
Nije sigurna da li će uspeti da ponovo pokrene poslovanje i nadoknadi izgubljeno posle krize.
Vlasnici malih i mikro preduzeća u Srbiji pokrenuli su peticiju Glas preduzetnika, tvrdeći da im je potrebna podrška da bi opstali u vanrednim uslovima.
Između ostalog, traže od Vlade Srbije da ih oslobodi plaćanja poreza na dohodak i doprinosa, komunalnih naknada i ostalih nameta lokalnih samouprava dok traje vanredno stanje i tri meseca posle.
Plate za zaposlene su veliko opterećenje u periodu kada je rad sasvim ili skoro obustavljen, dodaje se u peticiji, koju je do 24. marta uveÄe potpisalo viÅ¡e od 25.000 ljudi.
Sa ovim zahtevom preduzetnika slaže se i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED), koja je takoÄ‘e predložila mere u cilju oÄuvanja radnih mesta i nastavka poslovanja u ovakvim okolnostima.
„Za preduzetnike i kompanije koji beleže veliki pad prihoda, kao i za pojedince koji su ostali bez posla obezbediti finansijsku podršku", piše na sajtu NALED-a.
Mere koje je predložio NALED
Zdravlje pre profita
Uz preporuke NALED, peticije Glasa preduzetnika, predstavnici 12 bilateralnih privrednih komora koje okupljaju više hiljada privrednih društava, uputile su inicijativu Ministarstvu finansija.
I oni traže da se sprovedu dodatne mere podrÅ¡ke malim i srednjim preduzećima u zemlji koja se suoÄavaju sa padom ili potpunim obustavljanjem poslovanja zbog epidemije.
Predlažu otkazivanje plaćanja akontacija na dobit privrednih društava i ukidanje doprinosa i poreza na zarade za teško pogođene sektore - turizam, ugostiteljstvo, kulturnu industriju i međunarodni prevoz.
Jelena Kecić je zatvorila kafe bar u Beogradu i pre nego što je Vlada Srbije donela odluku da zatvori kafiće i restorane dok traje epidemija.
„Nisam mogla da organizujem žurke i mirno ispijam kafu, jer sam znala da je napolju opasan virus", kaže Kecić za BBC na srpskom.
Razmišljala je i o tome da se njeni zaposleni ne razbole dok su na radnom mestu, jer u kafe dolazi mnogo ljudi.
Ona zna da će naplata dažbina stići kad-tad, a prihoda nema i neće ih ni biti u skorijem periodu.
„Nadam se nekoj pomoći kasnije, makar u vidu otplate dugovanja na rate", kaže Jelena.
Izvor: BBC na srpskom
Svi preduzetnici, mikro i mala preduzeća, za tri meseca, makar kriza oko korone i ne trajala tri meseca,… Dalje...
Srpski privrednici su svesni težine aktuelne situacije i krize koja nas tek oÄekuje, i zato svi do… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.