ViÅ¡e od polovine zaposlenih u Srbiji dalo bi otkaz zbog mobinga, male plate i nestruÄnih rukovodilaca, ali se plaÅ¡e da će ostati bez posla.
Ovo je rezultat istraživanja koje je obuhvatilo Äak 3.500 firmi u Srbiji.
Anonimnu anketu je sproveo sajt “Ogledalo firmeâ€, a zakljuÄci su takvi da mnogi poslodavci ne bi smeli da se pogledaju u oÄi.
Toliko ima žalbi na mobing da prosto ne znamo da li su ljudi svesni Å¡ta to znaÄi. ÄŒeste su i primedbe na male plate, manjak godiÅ¡njeg odmora i nepoÅ¡tovanje Zakona o radu, kao i optužbe da su rukovodioci nestruÄni, nesposobni i zaposleni preko veze. TakoÄ‘e, gotovo u svakoj firmi postoje loÅ¡i meÄ‘uljudski odnosi, smicalice i ogovaranja - istiÄe Aleksandar Trninić sa ovog sajta.
Ukoliko ste doziveli ovako nesto na poslu slobodno ostavite komentar potpuno anonimno na www.ogledalofirme.com
Pogledajte sve aktuelne oglase za Posao u Srbiji
Zato i ne Äudi Å¡to bi Äak 60 odsto anketiranih promenilo posao.
Oni bi to uÄinili, ali kažu da nemaju alternativu ili su Äak sigurni da drugo reÅ¡enje ne postoji. Najmanje nezadovoljnih je u onim profesijama gde se zaraÄ‘uje viÅ¡e od 1.000 evra, mada kod njih postoji isto izražen strah da takve poslove viÅ¡e nikad neće naći pa Äesto takvi radnici rade mnogo duže i subjektivno su pod znatno većim stresom - objaÅ¡njava Trninić.
Najmanja redovna plata, kako kaže, iznosi 150 evra, dok su proseÄna meseÄna primanja u srpskim firmama 250 evra.
Pogledaje prosecnu platu u Srbiji http://sadrzaj.ogledalofirme.com/2016/03/12/prosecna-plata-u-srbiji/
Piloti imaju ubedljivo najveće plate koje iznose oko 5.000 evra, a izuzetno su plaćena i IT i marketing zanimanja, kao i direktorske pozicije - kaže Trninić i dodaje da su u svetu najtraženiji IT struÄnjaci Å¡to Äini Äak 90 odsto oglasa poslodavaca.
S druge strane, ni poslodavci u anketi nisu ostali dužni zaposlenima.
NajÄešća primedba na radnike je nestruÄnost, manjak želje za usavrÅ¡avanjem, lenjost i sporost - naglaÅ¡ava Trninić.
U Samostalnom sindikatu Srbije istiÄu da ih ne iznenaÄ‘uju mnogo rezultati istraživanja.
OÄito je da u druÅ¡tvu vlada veliko nezadovoljstvo i meÄ‘u zaposlenima nezavisno od toga u kojoj firmi rade. Nerazumno je zbog Äega se stvara toliko tenzije Äak i u sluÄaju nebitnih stvari pa to radnici osećaju kao mobing. Takva pretnja najÄešće dolazi indirektno iz opÅ¡te nesigurnosti usled velikog broja nezaposlenih. Poslodavcima viÅ¡e nije znaÄajno da li je neko dobar radnik poÅ¡to smatraju da takvih na ulici mogu naći koliko hoće - istiÄe Ljubisav Orbović, predsednik ovog sindikata.
Položaj radnika danas je sliÄan ulozi roba - smatra sociolog Srećko Mihailović.
U jednom je samo razlika pošto radnik sada sam sebe tera na posao jer nema drugu alternativu. Spreman je da radi bilo šta bilo gde za bilo koje pare. Rad je postao iznudica - kaže Mihailović.
„Svi smo na istom broduâ€
I poslodavci i zaposleni su na istom brodu koji propuÅ¡ta vodu jer je, nažalost, privredna situacija sve teža. Na putu smo ka Evropskoj uniji, ali privreda nam je afriÄka ili južnoameriÄka. Ne postoji dovoljna sigurnost ni da poslodavac zaradi ni da isplati novac zaposlenima - priÄa NebojÅ¡a Atanacković, predsednik Unije poslodavaca.
Predstavnici sindikata i poslodavaca tokom ove nedelje održaće sastanak na kome će pokuÅ¡ati da razmotre… Dalje...
PlastiÄna gajba puna hleba na podu - poslednji okidaÄ. OtiÅ¡ao sam kući, pronaÅ¡ao broj sanitarne… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.