Kriza je ozbiljno finansijski pogodila srpska preduzeća. To je potvrdilo i viÅ¡e od polovine domaćih firmi (54 odsto) u najnovijem istraživanju Unije poslodavaca Srbije i MeÄ‘unarodne organizacije rada. NajviÅ¡e problema, kako je ocenjeno, imaju mala preduzeća i to naroÄito ona do 10 zaposlenih.
Mnoga od njih već su smanjila zarade, najÄešće u rasponu od 10 do 20 odsto, a bilo je i privrednika koji su morali da idu i na drastiÄnije rezanje - do 30 procenata. Mnoga su istovremeno otpuÅ¡tala ljude i prema zvaniÄnim podacima, bez posla je u periodu od marta do sredine juna ostalo oko 15.000 radnika. Otkaza ima i dalje, najÄešće za zaposlene na odreÄ‘eno, a od jula se oÄekuje i novi talas smanjenja zarada.
Poslednji zvaniÄni podaci govore da su plate već manje. Iako zarade u javnom sektoru nisu smanjivane, proseÄna aprilska plata manja je od martovske za oko 750 dinara , i to je cena posledica po privatni sektor i uvoÄ‘enja vanrednih mera koje su praktiÄno zamrzle celu ekonomiju. ProseÄna zarada u aprilu je iznosila 58.932 dinara, a u martu 59.681 dinar.
Ako te zanima koliko se to radi u pojedinim kompanijama, kakve su plate kao i ostale tajne u firmama u Srbiji, preporuÄujemo da pogledaÅ¡ sledeće linkove:
"Oni koji su morali da otpuÅ¡taju to su već uÄinili. Sada je kljuÄ zadržati kvalifikovane radnike, jer kriza mora da stane, a u situaciji kada imate manje prihode, smanjenje plata moglo bi da bude ispred novih otpuÅ¡tanja", kaže nam jedan privrednik.
Veće smanjenje zarada i masovonije otpuÅ¡tanje nesumnjivo su spreÄile državne mere, odnosno isplata minimalaca. Poslednjih 30.000 dinara po radniku, država će isplatiti 7. jula, i to je kljuÄni momenat kada će veliki broj preduzeća imati mnogo manje novca za plate.
Sada je pitanje hoće li firme kojima je državni minimalac bio deo plate ubuduće moći da isplate celu zaradu. Još veća dilema jeste šta će biti sa radnicima kojima je državna pomoć bila cela plata, a takvih je najviše bilo u sektorima poput trgovine, ugostiteljstva, poljoprivrede, u proizvodnji...
Na ozbiljnom udaru je i auto industrija. Menadžment kragujevaÄkog "Fijat Krajslera" morao je u nekoliko navrata da ide na nepopularne mere - zbog nedostatka posla joÅ¡ poÄetkom juna odluÄio je da se prinudni odmori za blizu 2.400 zaposlenih u toj kompaniji produže do 12. juna.
Privrednici su se obradovali kada je Vlada Srbije objavila da će pomoći privredu i graÄ‘ane sa 5,1 milijrdu evra jer su mislili da je to „puno para“. I jeste pomoć bila dobra i izdaÅ¡na, ali danas, kada mere istiÄu, to zvuÄi mnogo drugaÄije. Sada se ispostavilo se da je, osim pomoći u tri minimalne zarade, ostatak podrÅ¡ke u dve milijarde evra garancija za kredite, a oni se ne mogu dobiti po lakim uslovima“, rekao je NebojÅ¡a Atanacković, predsednik Unije poslodavaca.
Banke, prema njegovim reÄima, traže skoro iste uslove kao i za kredite bez garancije jer država garantuje za 80 odsto iznosa dobijenih sredstva, a ostatak je rizik banke.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) Ranka Savić kaže da nije lako ni radnicima ni poslodavcima.
"Oko 200 do 300 radnika dnevno u Srbiji ostaje bez posla. Mahom su to radnici koji su imali ugovore na određeno. Pitanje je šta će biti kada se završi isplata minimalca za više od milion radnika", kaže Savić za Blic.
Kako ocenjuje, ova kriza će biti neuporedivo veća nego Å¡to se u martu oÄekivalo.
"Srbija nije izolovano ostrvo pa da sada ovde bude dobro, a da cela Evropa bude u minusu. MI uveliko zavisimo o EU, a njihova kriza u proizvodnji je i naÅ¡a, a to znaÄi i manje plate i viÅ¡e otkaza ", kaže Savić.
Izvor: blic.rs
Predsednik Srbije Aleksandar VuÄić najavio je veÄeras na RTS-u novi niz mera pomoći privredi pogodjenoj pandemijom… Dalje...
Najvažnija, prva vest je da će Vlada Republike Srbije sutra na raÄun svih preduzeća koja… Dalje...
Ukoliko želite da nas kontaktirate:
office@ogledalofirme.com
Pravila Korišćenja i Slično
Ukoliko imate bilo koji predlog, primedbu i slično bilo na informacije koje vidite, ili na način na koji naš servis radi želeli bismo da nam to kažete što pre.
Pogledajte spisak svih kompanija koje trenutno ažuriramo ili preporučite novu.